Požár ubytovny v Kohnově cihelně

Co je to azbest?

Nebezpečnost azbestu pro lidský organizmus tkví v malých rozměrech jeho vláknitých struktur. Ty jsou schopny, podobně jako jiné mikroskopické pevné částice, se dostat do vzduchu a odtud do plic. V plicích se azbest zabodává do plicních sklípků a postupem času okolo nich může vzniknout rakovinné bujení. Jedná se tedy o silně karcinogenní látku. Dalšími riziky je fibróza a mesotheliom. Používání azbestu je proto v mnoha zemích zakázáno a v současnosti se pracuje na odstranění azbestu z okolí lidských sídel. Tyto akce jsou ale někdy zdrojem polemiky, protože některé technologie odstraňování azbestu mohou způsobovat větší uvolnění azbestu do prostředí než jeho ponechání na místě. Způsobuje také onemocnění zvané azbestóza - zaprášení plic azbestem, při němž dochází k zjizvení plic způsobenému vdechováním azbestových vláken, způsobuje dušnost a nakonec vede ke smrti. 

... střecha ubytovny byla pokryta azbestovou krytinou...

http://www.szu.cz/tema/pracovni-prostredi/azbest-v-pracovnim-prostredi?highlightWords=azbest/ 

Tiskové zprávy:

Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje.:

Nepoužívaná ubytovna lehla popelem.

25. června 2015 - Čtyři hodiny bojovali brněnští hasiči s rozsáhlým požárem ubytovny na ulici Stráň v Brně. Škoda se odhaduje zatím na 15 miliónů korun.

Večer, krátce po desáté hodině, vyjeli hasiči k nahlášenému požáru ubytovny na ulici Stráň v Brně. Při příjezdu prvních jednotek požádal velitel zásahu o posily, protože celá budova byla již v plamenech. Krajské operační středisko hasičů vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu. Na místo dorazilo osm jednotek.

V ubytovně o rozměrech přibližně 15 krát 50 metrů, která byla uzavřená, se nikdo nenacházel. Hasiči proti plamenům postupně nasadili osm vodních proudů, aby zabránili rozšíření požáru. Při zásahu se v budově propadla střecha, hrozilo zborcení dalších částí jednopodlažní budovy. Hasiči proto zasahovali jen z venčí. Požár se jim podařilo lokalizovat patnáct minut před půlnocí. Jednotlivé části ubytovny museli postupně rozebrat a dohasit všechna ohniska. Po dalších dvou hodinách hasiči požár zcela uhasili. Pomocí termokamery celé požářiště zkontrolovali a zásah ukončili po druhé hodině.

Vyšetřovatel s majitelem objektu odhadli předběžnou škodu na 15 milónů korun. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření.

Jan Dvořák, HZS Jihomoravského kraje

Likusák za 15 miliónů korun ...  Ubytovna-kohnova-cihelna-pozar   :-))

 

 

 

http://www.firebrno.cz/aktuality  ...  položka aktuality 25.6. 2015

Městská policie Brno:

http://www.mpb.cz/media/tiskove-zpravy/prehled-udalosti-ze-dne-25-cervna-2015/

ČT1 pátek 26.6.2015 ve 12,20 h Události v regionech plus  (přibližný čas: 2.40 min):

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10324452510-udalosti-v-regionech-plus-brno/315281381950625-udalosti-v-regionech-plus/